דרך רמתיים 52 הוד השרון טלפון 09-7406064 פקס 09-7406076    

שעות פתיחה בימים א'-ה' מ-8:30 עד 13:30 ומ-16:00 עד 19:00 ביום ו' מ-8:30 עד 13:00

לקוחות יקרים,
רצינו לעדכן אתכם - אנחנו פתוחים!
מצוידים במיטב אמצעי הניקיון והחיטוי, ופועלים על פי הנחיות משרד הבריאות.
נשמח לראותכם,
צוות וונטש&וינטר

עדשות לריסון התקדמות קוצר הראייה

שליטה בקוצר ראייה (או איך להאט את קצב ההתקדמות קוצר הראיה)

 

מספרם של האנשים הסובלים מקוצר ראייה (מיופיה) עולה בקצב מסחרר ומגיעה לממדי מגיפה, במיוחד באסיה. הסיבות האפשריות לכך הן מגמת האורבניזציה המתרחבת והעיסוק הגובר והולך בפעילויות הקשורות לעבודה מול מסכי מחשב וסביב קריאת טקסט. ההערכה היא שמספרם של קצרי הראייה בעולם יזנק מ- 1.6 מיליארד ל- 2.5 מיליארד עד שנת 2020. קוצר ראייה לא מתוקן משפיע על ההתפתחות ועל הלמידה אצל ילדים ואף מהווה סיכון משמעותי להיווצרות פגמים בתפקוד הרשתית שעלולים להוביל לאובדן ראייה.

 

במהלך השנים ניסו לפתח דרכים לריסון התקדמות קוצר הראייה, במיוחד אצל ילדים וצעירים, על ידי שימוש במשקפיים, בעדשות מגע קשות, בתרופות ואף באמצעים הרפתקניים יותר. מחקרים עדכניים פותחים בפנינו אפשרויות חדשות להתערבות אופטית שמטרתה להאט את התפתחות קוצר הראייה.

 

מדענים מה- Vision Cooperative Research Center ( (Vision CRC באוסטרליה טענו שהמציאו טכנולוגיה פורצת דרכים בתחום זה. לדבריהם, שיטתם מסייעת לריסון התפתחות קוצר הראייה באמצעות שליטה על התמונה הנוצרת על הרשתית ההיקפית.

 

הטכנולוגיה לריסון התפתחות קוצר הראייה, שהזכויות לשימוש בה בעדשות משקפיים נמכרו לחברת צייס והזכויות לשימוש בה בעדשות מגע נמכרו לחברת קופר, מבוססת בעבודות מחקר של שני  שותפי ה- Vision CRC: בית הספר לאופטומטריה באוניברסיטת יוסטון ומכון בריאן הולדן לחקר הראייה באוניברסיטת ניו סאות' וולס.

המחקר העלה שהדמות הנוצרת על הרשתית ההיקפית משחקת תפקיד חשוב בגירוי גדילת העין ובהיווצרות קוצר הראייה. תוצאות הניסויים שנערכו ב-500 ילדים באוסטרליה ובסין שהשתמשו בעדשות משקפיים ועדשות מגע שעוצבו במיוחד לפי מחקר זה נראות מבטיחות.

פרופ' בריאן הולדן, מנכ"ל ה- Vision CRC, אמר: "במשך מאות בשנים פגמים במיקוד העין תוקנו פשוט על ידי הזזת התמונה אחורה וקדימה בעזרת עדשות משקפיים. פרופ' ארל סמית' מבית הספר לאופטומטריה באוניברסיטת יוסטון הדגים כיצד הזזת הדמות המרכזית כדי שתתמקד על הרשתית בד בבד עם השארת התמונה ההיקפית מאחורי הרשתית יכולה לגרום להארכת העין, ובכך להגדלת המיופיה".

"היופי שבטכנולוגיה החדשה הוא בכך שהיא מתמודדת עם הבעיה באמצעות הבאת התמונה ההיקפית על הרשתית או אפילו לפניה, ובה בעת ממקמת באופן עצמאי את התמונה המרכזית (את מוקד התמונה) על הרשתית, ובכך מאפשרת ראייה ברורה".

 

גישה אחרת לטיפול בקוצר ראייה היא באמצעות אורתוקרטולוגיה. ילדים המטופלים בשיטה זו מרכיבים במשך הלילה עדשות מגע מיוחדות המעצבות מחדש את הקרנית ומתקנות קוצר ראייה.

 

מחקר על שימוש באורתוקרטולוגיה בקרב ילדים, המכונה ה- Longitudinal Orthokeratology Research in Children study (מחקר ה- LORIC), בדק האם עדשות מגע אלה מאטות התפתחות קוצר ראייה, אף שאין הן מתקנות באופן קבוע קוצר ראייה שכבר התפתח. מחברי המחקר שנערך במשך שנתיים ופורסם ב- 2005 הסיקו כי לעיצוב הקרנית יכולות להיות השפעות הן לתיקון קוצר ראייה והן לריסון התפתחותו.

בימים אלה נערך מחקר חדש, המכונה ה- Corneal Reshaping and Yearly Observation of Nearsightedness study (מחקר ה- CRAYON). בסוף השנה הראשונה של המחקר, נמצא ששימוש בעדשות מגע עבירות חמצן שיוצרו במיוחד לשם עיצוב הקרנית אכן האט את הגידול בקוצר הראייה.

עדכונים נוספים יבואו בהמשך